Atrakcje turystyczne wokół Jeziora Czorsztyńskiego
Zamek w Czorsztynie
Wzniesiony w XIV wieku Zamek Czorsztyński to bez wątpienia jedna z najbardziej tajemniczych atrakcji naszego regionu. Nic więc dziwnego, że na jego temat krążą rozliczne historie i legendy, w których z pewnością jest ziarnko prawdy. Obecnie można zwiedzać zarówno zachowane, jak i częściowo odrestaurowane ruiny zamku średniego, zamku górnego, oraz baszty Zieleniec i Baranowskiego. Dodatkowo taras zamku górnego zapewnia niesamowite widoki obejmujące nie tylko Jezioro Czorsztyńskie i Pieniny, ale również Tatry. Niezwykły widok rozpościera się także z okien baszty Baranowskiego – bez wątpienia warto to zobaczyć! Na zamku można obejrzeć również wystawę obejmująca historię obiektu oraz inne wystawy, na których zapoznamy się np. reprodukcjami lokalnych kart pocztowych.
Zamek w Niedzicy
Powstała prawdopodobnie na początku XIV wieku Warownia Niedzica (nazywana również warownią Dunajec) jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce zabytków obronnych. Budynek znajdujący się na wysokości 566 metrów możemy zwiedzać w praktycznie nienaruszonym stanie. Górne piętra zamku są częścią muzealną, na dole zaś znajduje się Dom Pracy Twórczej oraz restauracja i niewielki hotel. Miłośnicy opowieści o ukrytych skarbach będą zachwyceni, ponieważ z tym obiektem wiąże się jedna z nich. Warto również wspomnieć, że Zamek w Niedzicy stanowił plener do wielu polskich produkcji filmowych np. „Zemsta” z 1955 roku. Zabytek występuje także w książce przygodowej Agi Paszkot "Ciotka, licho i niedzickie zamczycho".
WYSKOCZ NA! przystań pełna kultury!
To nie tylko wypożyczalnia sprzętu wodnego (w której dostępne są deski SUP, rowerki wodne, kajaki), ale też miejsce pełne kultury! Regularne koncerty, świetna muzyka i pyszna kawa to nieodłączne elementy tego miejsca gdzie możecie spędzić czas aktywnie (lub bardziej leniuchując na hamakach pod drzewami) w gronie znajomych i rodziny. Więcej dowiecie się tutaj: FB facebook/wyskoczna
Spływ kajakowy Dunajcem
Przełom Dunajca uchodzi za jeden z najpiękniejszych na starym kontynencie nic więc dziwnego, że jest to atrakcja, które nie można pominąć, będąc w Pieninach. Spływ organizuje Polskie Towarzystwo Flisaków Pienińskich, a jego obecna trasa ma 15 kilometrów długości oraz 36 metrów spadku rzeki co bez wątpienia robi wrażenie. Oprócz zabrania ciepłej odzieży i okrycia wierzchniego do przygody nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Spływ Dunajcem odbywa się tratwą flisacką złożoną z pięciu drewnianych czółen. W jednym czasie może na niej przebywać 10 osób dorosłych lub 8 osób dorosłych i 4 dzieci. Nad spływem czuwa każdorazowo dwóch doświadczonych flisaków. Zależnie od aktualnego poziomu wody w Dunajcu spływ trwa od 2 do nawet 3 godzin.
Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach
Na kompleks narciarski w Kluszkowcach składają się 2 koleje linowe na Wdżar (4-osobowa oraz 2-osobowa), 2 wyciągi talerzykowe (o długości 200 i 460 metrów), 2 wyciągi dla dzieci zlokalizowane na tzw. oślich łączkach. Trasy o różnej skali trudności są oświetlone i sztucznie dośnieżane co pozwala na ich wykorzystywanie nawet po zachodzie słońca. Warto dodać, że na trasach zjazdowych jest także nagłośnienie, które znacząco podnosi komfort zimowego szaleństwa.
Wąwóz Homole
Stromościenny Wąwóz Homole nie bez powodu nazywany jest jedną z najpiękniejszych atrakcji Pienin. Można tutaj podziwiać zachwycające kaskady potoku Kamionka płynącego przez wąskie dno doliny, jak również kolorowe geometryczne ściany z białego i czerwonego wapienia sięgające 120 metrów. Coś dla siebie znajdują tutaj także fani różnorodnej fauny i flory. Z racji wyjątkowości tego miejsca zostało one objęte ochroną. Jednakże dnem wąwozu prowadzi zielony szlak turystyczny, który pozwala podziwiać tutejsze skarby.
Urlop ze zwierzakiem
Nasze chatki stworzone zostały z myślą o tych z Państwa, którzy marzą o odpoczynku w pięknym miejscu, oddalonym od natłoku turystów. W miejscu na styku krajobrazów, łączącego w sobie zarówno walory estetyczne, jak i możliwość aktywnej rekreacji. Zlokalizowane około 30 metrów od brzegu Jeziora Czorsztyńskiego drewniane domki to idealne miejsce dla par, rodzin z dziećmi czy grup znajomych. Dodatkowo to idealne miejsce na urlop ze zwierzakiem: możecie zabrać do nas swoich futrzastych milusińskich – sami kochamy zwierzęta i posiadamy spore psio-kocie stadko, zatem będzie nam bardzo miło gościć również Waszych czworonożnych przyjaciół: zarówno psy, jak i koty. Jeśli zechcecie Państwo przyjechać z żółwiem, chomikiem czy papugą – również serdecznie zapraszamy.
Wypoczynek z psem w tych okolicach może Wam przynieść dużo radości – okoliczne tereny to idealne miejsce na długie spacery, podczas których będzie się przed Wami rozciągać panorama Tatr, Gorców, pasma Lubań, Magury Spiskiej i Pienin. A przy dobrej widoczności możecie nawet dostrzec Babią Górę.
Turystyka rowerowa
Jeziora Czorsztyńskiego z dwóch jego stron strzegą średniowieczne zamki: w pobliskim Czorsztynie oraz w Niedzicy – ich widok na tle pasm górskich jest niezapomnianym przeżyciem. Dodatkowo wokół jeziora ciągnie się malownicza trasa pieszo-rowerowa: VeloDunajec – jedna z najpiękniejszych w Polsce.
To zatem idealne miejsce nie tylko na spacery, ale również na turystykę rowerową. A tych z Państwa, którzy w jej zakresie oczekują dawki adrenaliny, na pewno zachwyci specjalna trasa stworzona specjalnie dla rowerów MTB na stokach góry Wdżar, u której podnóża mieszczą się nasze domki.
Magiczna góra Wdżar
Góra Wdżar według legend uznawana jest za wygasły wulkan – mimo że nie jest to zgodne z prawdą, mieszkańcy lubią odwoływać się do tych podań. Jest to jednak ciekawa geologicznie formacja, na której mogą się Państwo spotkać z anomaliami magnetycznymi. Dodatkowo – w wyniku wieloletniej eksploatacji wydobywczej, stoki Wdżaru przecinają malownicze wąwozy. Przed laty znajdował się tu kamieniołom, z którego pozyskiwano andezyt pieniński – skałę, która wykorzystywana była w budownictwie i drogownictwie. Początek tradycji kamieniarskiej datuje się tu na koniec XIX wieku, a eksploatowanie kamieniołomu zakończyło się w latach 70. XX wieku. Co ciekawe, materiał ten stanowił okładzinę budynków – obłożono nim między innymi zabytkowy, modernistyczny gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie.
Spośród nieczynnych kamieniołomów najbardziej popularny jest tzw. Wąwóz Papieski, w którego centralnej części znajduje się obelisk z krzyżem i kamienny ołtarz poświęcony papieżowi, który odprawiał tu niegdyś mszę. Można tu również znaleźć ścieżkę przyrodniczą – której najcenniejszym obiektem jest jedyne w kraju stanowisko paproci – rozrzutki brunatnej, rosnącej tylko na stanowiskach andezytowych. Pozostałe kamieniołomy są także wykorzystywane do treningów przez miłośników wspinaczki skałkowej.
Kolejne atrakcje związane z tym szczytem to – kolejka krzesełkowa, fantastyczne trasy narciarskie, ławeczka zakochanych i... smok strzegący swojego jaja. Ze szczytu góry rozpościera się niesamowity widok na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie – jest to też element szlaku na szczyt Lubań, z królującą na horyzoncie drewnianą wieżą widokową. Warto zatem docenić ten mało znany, a tak ciekawy szczyt i odwiedzić nasze malownicze tereny. Zapraszamy Was serdecznie!